Biomedires I.
O projekte
Získavanie nových poznatkov vzniku a priebehu chorôb je dôležitým krokom na ich včasnejšie rozpoznanie a úspešnú liečbu. Biomedicínsky výskum zabezpečuje implementáciu poznatkov modernej vedy a je kľúčovým na znižovanie morbidity a mortality na závažné ochorenia, podporu zdravia ľudí a zlepšenie kvality ich života. Riešený projekt sa sústredil na podporu biomedicínskeho výskumu na Slovensku v kontexte multidisciplinárneho prístupu s podporou širokej kooperácie výskumných inštitúcií v európskom výskumnom priestore a na prenose poznatkov do praxe.
„Žijeme v dobe rýchleho objavovania nových poznatkov o príčinách a správaní sa chorôb. V súčasnosti už nestačí len chorobu pomenovať. Každý pacient je jedinečný. Choroba má u každého iný priebeh. Môže vyžadovať inú liečbu. Čoraz viac hovoríme o potrebe personalizovanej medicíny a cielenej liečby. Na tento účel je potrebná úzka spolupráca lekárov a adekvátne vybavených a pripravených výskumných inštitúcií. Riešenie projektu pomohlo technicky dobudovať takéto výskumné centrum a vytvorilo nám adekvátne podmienky na prácu, ktorá v budúcnosti prinesie výsledky v prospech pacientov.“
Hlavnou prioritou projektu je oblasť onkologických chorôb. Tie predstavujú závažný medicínsky aj sociálno-spoločenský problém. Aj keď poznáme mnohé predisponujúce faktory, etiológia ich vzniku a faktory ovplyvňujúce ich progresiu nie sú vždy úplne známe. Malígne nádorové choroby sú vo všeobecnosti považované za chorobu génov. Ich príčinou je hromadenie zmien genetického materiálu v dôsledku mutácií, ktoré sa v bunkách akumulujú. V dôsledku genetických zmien bunky menia svoje vlastnosti, začínajú sa nekontrolovateľne množiť, organizmus nemá schopnosť regulácie ich rastu. Ten sa stáva autonómny a nekontrolovateľný.
Zobraziť celý text
Akumuláciou ďalších zmien získava nádor schopnosť šírenia sa a vzniku metastáz. Zmenami zloženia bunkového povrchu sa stáva neviditeľný pre imunitný systém a uniká jeho kontrolnej aktivite. Bez ohľadu na príčiny vzniká v nádorových bunkách veľké množstvo rôznych druhov aberácií na genetickej úrovni a zmien zloženia proteínov. Voľba správnej a účinnej identifikácie týchto zmien použitím vhodných genetických a proteomických laboratórnych vyšetrovacích metód vo významnej miere prispieva ku skorej diagnostike neoplastického procesu a následne napomáha pri odhade diagnózy, prognózy a liečby onkologického pacienta.
Riešením projektu sa v spolupráci s ostatnými partnermi podarilo vytvoriť multidisciplinárne vedecké pracovisko so špičkovým technickým vybavením zameraným na výskum v oblasti biomedicíny, včasnú diagnostiku závažných ochorení a na hľadanie nových potenciálnych diagnostických, prognostických a terapeutických markerov. Vytvorené biomedicínske pracovisko vzniklo na úrovni porovnateľnej s renomovanými medzinárodnými organizáciami výskumu a vývoja a má potenciál prispieť k úspešnému výskumu tak nádorových, ako aj nenádorových chorôb v budúcnosti. Bol vytvorený základ medzinárodného konzorcia výskumných skupín, ktoré sa v súčasnosti podieľa na príprave následných výskumných projektov a na ich úspešnom riešení.
Skryť text
Dokumenty
Zmluva o poskytnutí NFP
Zmluva o spolupráci
Verejné obstarávanie
- Ramcova_zmluva_MGA_proteomika_BioVendor
- Dodatok_č.1_Ramcova_zmluva_MGA_proteomika_BioVendor
- Dodatok_č.2_Ramcova_zmluva_MGA_proteomika_BioVendor
- Zobraziť všetky
- Kúpna_zmluva_BioVendor_proteomika
- Ramcova_zmluva_MGA_cytologia_Bio G
- Dodatok_č.1_Ramcovej_zmluvy_MGA_cytologia_Bio G
- Kúpna_zmluva_Bio_G_cytologia
- Dodatok_č.1_Kúpnej_zmluvy_Bio_G_cytológia
- Ramcovej_zmluvy_MGA_genetika_BIOTECH
- Dodatok_č.1_03_Ramcovej_zmluvy_MGA_genetika_BIOTECH
- Kúpna_zmluva_Biotech_gentika
- Kupna_zmluva_MGA_Cryosoft_aparatura
Výstupy
- Carcinosarcoma-like endometrioid carcinoma of the uterus_Zámečník
- Experimentálna terapia kmeňovými bunkami je perspektívna v liečbe_Lang
- Imunitná odpoveď v malígnom melanóme – výsledky pilotnej štúdie_Janegová, Lacová
- Zobraziť všetky
- Ľudský papilomavírus – súčasný stav poznania prevalencie v populácii_PJA
- Magnetic materials new technologies
- Mature ovarian teratoma
- Mutácie génu PTEN v seróznom
- Pacinian collagenoma A distinct form of sclerotic fibroma
- Pátranie po ľudskom papilomavíruse_PJA
- Pohľad na súčasnú klasifikáciu neuroendokrinných nádorov_K. Kuracinová
- Proteomické prístupy k analýze klinických vzoriek
- Protinádorová reakcia v mikroprostredí kolorektálneho karcinómu
- Slovenskí vedci hľadajú nové metódy na spoľahlivejší záchyt
- Svetové osobnosti vedy a výskumu sa zišli na workshope Biomedires
Foto laboratórií
Viac informácií o cytologickom, genetickom a proteomickom laboratóriu a fotografie prístrojov, nájdete v sekcii O nás/laboratória.